Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Brezilya'da petrol ve gaz nakliyesindeki yolsuzluk iddianamesi hazır

Güncelleme :26.08.2017

 Brezilya'nın en büyük petrol ve gaz nakliye şirketinin sözleşme fonlarının rüşvet ödemeleri için kullanıldığı gerekçesiyle eski Brezilya Devlet Başkanı Sarney ile bazı siyasetçi ve iş adamları hakkında yolsuzluk suçlamasıyla hazırlanan iddianame Yüksek Mahkemeye sunuldu.

 

Brezilya Cumhuriyet Başsavcılığınca, ülkenin en büyük petrol ve gaz nakliye şirketi Transpetro'nun sözleşme fonlarının rüşvet ödemeleri için kullanıldığı gerekçesiyle eski Brezilya Devlet Başkanı Jose Sarney ile bazı siyasetçi ve iş adamları hakkında yolsuzluk suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Başsavcı Rodrigo Janot, devlet petrol şirketi Petrobras iştiraki Transpetro'nun sözleşme fonlarının rüşvet ödemelerinde kullanıldığını belirterek, Sarney'in yanı sıra eski Senato Başkanı Renan Calheiros, mevcut hükümetin Senato Başkanı Romero Juca, bazı senatörler, eski üst düzey bir kamu yöneticisi, iki iş adamı ve bir Odebrecht eski yöneticisi hakkında hazırladığı iddianameyi Yüksek Mahkemeye sundu.

Yüksek Mahkemenin inceleyeceği talebe ilişkin karar alması için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor.

İddianamede yer alan politikacıların tamamı, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer'in partisi Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB) mensuplarından oluşuyor.

İddianamedeki diğer isimler arasında ise Transpetro'nun eski Başkanı Sergio Machado, NM Mühendislik şirketinin ortakları Fernando Nave Maramaldo ile Nelson Cortonesi Maramaldo ve Odebrech şirketinin eski üst düzey yöneticisi Fernando Reis yer alıyor.

İddianamede, 2008-2012 yılları arasında devletin sözleşme yaptığı şirketler tarafından resmi bağışlar yoluyla PMDB'nin eyalet ve belediye yönetim kasalarını beslemek için Transpetro'dan para aktarıldığı ileri sürülüyor.

Bu para transferleri karşılığında, Transpetro'nun Başkanı Machado'nun koltuğunda kalmasının sağlandığı, Machado'nun da verilen teklifleri NM Mühendislik şirketi lehine düzenleyerek yönettiği iddia ediliyor.

Bu haber 1042 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Brisa ve Turkcell, Kamyon ve Otobüs Şoförleri için Yeniden Bir Arada... 22.03.2018
Isuzu D-Max alan çiftçilere mahsulden mahsule ödeme avantajı... 22.03.2018
Otokar'ın kurumsal yönetim notu yükseldi... 22.03.2018
İhracatını yüzde 33 artıran TEMSA´ya üst üste ikinci Altın Madalya!... 22.03.2018
Başbakan Yıldırım: “Nüfusumuzun yüzde 77’si artık doğalgaz kullanıyor”... 22.03.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.