Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

“KKTC Akdeniz’de petrol ve gaz aramaya devam ediyor”

Güncelleme :08.09.2017

Atun, Türkiye ve KKTC’nin Akdeniz’de yürüttüğü petrol ve doğalgaz aramalarının kararlılıkla devam ettiğini söyledi. 

 KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Shell’in Mısır’daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri üzerinden İsrail açıkları ve Afrodit sahasındaki doğu Akdeniz gazını taşıma görüşmelerine ilişkin, “Söz konusu kaynakların KKTC üzerinden TP’nin de çözüm ortaklığıyla Ceyhan’a nakledilmesi ve o şekilde AB’ye ulaştırılması çok daha uygun, ekonomik ve ticari sevk koşulları sağlar. ” dedi.

Atun, Türkiye ve KKTC’nin Akdeniz’de yürüttüğü petrol ve doğalgaz aramalarının kararlılıkla devam ettiğini söyledi. Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarında sismik araştırmalarını tamamladığını belirten Atun, verilerin analizi sürecine başlandığını ve Güzelyurt bölgesinin de taranmasına geçildiğini aktardı.

Atun, Shell’in İsrail açıklarında ve Afrodit yatağındaki doğalgaz kaynaklarını Mısır’ın LNG tesisleri üzerinden alma planlarının ekonomik olmadığını aktararak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Barbaros Hayrettin Paşa gemisine yaptıkları son ziyarette, hem Türkiye Cumhuriyeti hem KKTC’nin kaynakların aranmasındaki kararlılığına vurgu yaptıklarını hatırlattı.

Atun, 2011 yılında Türkiye Petrolleri AŞ’ye (TP) araştırma, sondaj yapma ve doğal kaynağın ticaretini değerlendirme yetkisi verilmesinin ardından, bu süreçte net bir irade ortaya konulduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Barbaros Hayrettin Paşa gemisine yapılan son ziyarette, hem Türkiye Cumhuriyeti hem KKTC’nin kaynakların aranmasındaki kararlılığına dikkat çekildi. Haliyle bizim kendi denizlerimizde sizin ifade ettiğiniz noktayla Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Ceyhan bölgesi, dünyanın özellikle bu coğrafyanın en temel en yüksek ölçekteki enerji terminallerinden biri haline gelmiştir. Avrupa’ya, Kafkaslar’a, Orta Doğu’ya bağlantıları olan geniş hatlarıyla Ceyhan önemli bir merkez konumundadır. Bizim kendi sularımızda kendi sondajımızı yapmamızla beraber Ceyhan daha da öne çıkmaktadır. Dolayısıyla Shell’in Mısır’daki LNG terminalleri üzerinden doğu Akdeniz gazını taşıma görüşmelerine rağmen, söz konusu kaynakların KKTC üzerinden TP’nin de çözüm ortaklığıyla Ceyhan’a nakledilmesi ve o şekilde AB’ye ulaştırılması çok daha uygun, ekonomik ve ticari sevk koşulları sağlar.” diye konuştu.

Mısır üzerinden çözüm bulmaya çalışma planının ekonomik alternatif olmadığını ve ancak bu ülkenin iç tüketimine yetecek miktarda hidrokarbon üretebilmesinden dolayı verimli sonuçlanmayacağını anlatan Atun, “Bu gazın haricinde Mısır üzerinden çok elle tutulur, kayda değer bir ticaret yok. Bunu ancak Ceyhan üzerinden nakledebilirseniz, Avrupa Birliği’nin (AB) kabul edebileceği maliyet koşullarında bir gaz temin edebilirsiniz. Yoksa bunu Mısır’a nakletmek, oradan AB’ye nakletmeye çalışmanın mali boyutları, AB’nin şu anki fiyatlarda kabul edebileceği düzeyin üzerinde diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, KKTC’de yenilenebilir enerji sektörünün de hızla geliştiğini vurgulayan Atun, bu alanda yapılan bir tüzük değişikliğiyle tüm tüketici gruplarına hem güneş paneli kurma hem de bunu sistem içinde mahsuplaşabilme imkânı sağladıklarını söyledi.

Atun, düzenlemelerin ardından yenilenebilir enerji sektörünün hızla gelişmeye başladığını belirterek, “Şu anda lisanslandırılan serbest tüketicilerin yenilenebilir enerjiye ilişkin kurulu izinleri 20 megavatlara yaklaştı. Buna ilaveten, biz 2017-2018 yılı için bir yıllık dönemde yaklaşık 20 megavatlık bir kapasiteyi de devlet eliyle ihale ederek lisans vermeyi planladık. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor.” dedi.

Güney Kıbrıs açıklarındaki Afrodit bölgesinde araştırma çalışmaları sürerken, İsrail’in en büyük doğalgaz sahası olan Leviathan ve Tamar’da toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

Bu haber 793 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Lastik pazarını dönüştürmeye hazırlanan Kordsa, 2017’yi büyüme trendiyle kapattı... 22.02.2018
Brisa’nın İnovasyon Hizmeti Probox, Kuzey Çevre Otoyolu'nda Araçlara 7/24 Hizmet Veriyor... 22.02.2018
Hafif Ticari Araçlar İçin Geliştirilen Mobil Delvac Ailesi Türkiye'de! ... 22.02.2018
DE-ICING Sayesinde İstasyon Kanopi / Çatı Yapılarında Kar Önleme Çalışmaları... 21.02.2018
LPG ithalatı yüzde 17,7 arttı... 21.02.2018
Petrol Ofisi, Madeni Yağlar ve Kimyasallar Pazarı’ndaki Geleneksel Liderliğini Sürdürdü... 21.02.2018
Alpet Sevgililer Günü’nde mutluluk dağıttı... 21.02.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.