Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

DOĞALGAZ TÜRKİYE’NİN HAVASINI DEĞİŞTİRDİ “KARBON SALINIMI YARI YARIYA AZALDI”

Güncelleme :16.10.2017

 En çevreci enerji kaynaklarından biri olan doğalgaz, Türkiye’nin havasını değiştirdi. Doğalgaz abone sayısı 13 milyona yaklaşan Türkiye’de karbon salınımı yarı yarıya azaldı.

2-3 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde dünya doğalgaz sektörünün devlerini ağırlamaya hazırlanan İGDAŞ’ın dev organizasyonu 7. Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı (INGAS 2017) öncesinde soruları yanıtlayan Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, 13 milyon abone sayısına ulaşan doğalgaz sayesinde Türkiye’de karbon salınımının yarı yarıya azaldığını vurguladı.

 “KARBON SALINIMI 58 MİLYAR KİLOGRAMA DÜŞTÜ”

Doğalgazın diğer fosil yakıtlara göre oldukça çevreci olduğunu dile getiren GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “Doğalgazın bugünkü kullanım oranıyla Türkiye genelinde karbon salınımını yaklaşık yüzde 40 azalttığını ve doğalgaz kullanan şehirlerde hava kirliliğinin hem ölçülebilir hem de hissedilir düzeyde azaldığını söyleyebiliriz. 2016 yılında doğalgaz kullanılan evlerde kömür kullanılmış olsaydı; 27,4 milyar kg daha fazla karbon salımı gerçekleşecekti ve yıllık 41,3 milyar kg’lık toplam salım 68,7 milyar kg’a çıkacaktı. Sanayide ve elektrik üretiminde ise kömür yerine doğalgaz kullanılmasıyla, karbon salınımı 58 milyar kg, yani yarı yarıya azaldı” dedi.

 

“KENT NÜFUSUNUN YÜZDE 85’İ DOĞALGAZA ERİŞTİ”

Doğalgaz dağıtım şirketlerinin abone sayısının 12,8 milyona ulaştığını belirten Arslan, “Bunun yanında, doğalgaz dağıtım şirketlerimizin genişleme yatırımları da hızla devam ediyor. Yapılan yatırımlarla her yıl 1 milyon yeni abone doğal gaz konforuna kavuşuyor. 222 yeni ilçeye doğalgaz ulaştırılması projesi kapsamında önümüzdeki 3 yılda yaklaşık 4 milyar TL’lik bir şebeke yatırımı gerçekleştireceğiz. 2017 yılında yaklaşık 100 ilçe daha doğalgaza kavuşacak. Doğalgazın konutlarda tüketimi de buna bağlı olarak artış gösterecek. Ülkemizde nüfusun yüzde 77’si kentlerde yaşıyor. Kentlerde yaşayan nüfusun yüzde 85’ine doğalgaz alt yapı yatırımları ulaştırılmış durumda. Toplam nüfusumuza göre yüzde 55, kentlerde yaşayan nüfusumuza göre ise vatandaşlarımızın yüzde 68’ine denk gelen 43 milyon kişi doğalgaza erişmiş durumda” diye konuştu.

 

“EPDK DÜZENLEMELERİNE IŞIK TUTACAK”

INGAS 2017’nin bu yıl ‘Doğalgazın Geleceğine Köprü’ temasıyla değişime odaklandığını ifade eden Arslan, “GAZBİR olarak 2005 yılından beri bu organizasyonun hem destekçisi olduk hem de yürütülmesine katkı sağladık. Sektörün geniş katılımıyla gerçekleştirilecek INGAS 2017, doğalgaz profesyonellerini bir araya getirmesi, yeni teknolojilerin takip edilmesi ve iş birliği fırsatları yaratması açısından büyük önem taşıyor. GAZBİR olarak, bu yılki kongrenin yürütülmesinde oldukça etkin bir şekilde çalışıyoruz. Özellikle EPDK ile birlikte çalışmalarını yürüttüğümüz “Doğalgaz Piyasasında İşletmecilik Standartlarının Oluşturulması” projemizi bu kongreye taşıyoruz. Yapılacak özel bir oturumda gerçekleştirilen çalışmalar, EPDK ve GAZBİR Çalışma Komisyonu üyeleri tarafından sunulacak. Burada ortaya çıkacak sonuçlar önümüzdeki dönemde EPDK tarafından yapılacak düzenlemelere ışık tutacak” dedi.

 

INGAS 2017’YE KİMLER KATILACAK?

INGAS 2017’ye Ürdün, Suudi Arabistan, Umman, İran, Irak, Rusya, Çin, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Nijerya, İngiltere, A.B.D., Almanya, İtalya ve Hindistan’ın aralarında bulunduğu yirmi farklı ülkeden katılım bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın da katılımının beklendiği INGAS 2017’nin kongre ayağına ise görüş ve düşünceleriyle sektöre küresel ölçekte yön veren konuşmacılar damga vuracak.

Konuşmacılar arasında öne çıkan isimler şöyle:

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Saroviç,

Ürdün Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Genel Sekreteri Amani Al Azzam,

Uluslararası Gaz Birliği Başkanı David Carrol,

Ürdün Ulusal Elektrik Şirketi Genel Sekreteri Ahmad Al-Zubi,

SVB Uluslararası Enerji Başkanı Sara Vakhshouri,

Avrupa Gaz Araştırmaları Merkezi Başkanı Isabella Moretti,

Indrapastha Gas Limited (IGL) Ölçüm İşleri Başkanı Sushil Kumar,

EWE Turkey Holding Genel Müdürü ve Yön. Kur. Üyesi Dr. Frank Quante

Azerbaycan Stratejik Araştırma Merkezi Araştırma Görevlisi Gulmira Rzayeva

E.ON Metering Yönetici Direktör Werner Webing

Ayrıca INGAS 2017’nin kongre ayağında Türkiye’den sektörün önemli isimleri EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER) Başkanı Ömer Cihad Vardan ve GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan konuşmacı olarak yer alacak. 

Bu haber 38949 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.