Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Elektrik Başlıkları

“EPDK tebliği çıkarsa OSB’lerde çarklar durur”

Güncelleme :31.10.2017

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından gündeme getirilen “Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ Taslağı” aynen yürürlüğe girerse sanayiciyi zor durumda bırakacak. Taslağa göre Organize Sanayi Bölgeleri’nin indirimli elektrik almasını sağlayan sanayi tarifesi ve buna bağlı olarak tavan fiyat uygulaması ortadan kalkıyor. Sanayiciyi aracı firmalardan elektrik almaya zorlayan tebliğ taslağı anlaşma sağlanamaması durumunda şirketleri pahalı enerji almaya mahkum ediyor. OSB’leri de kapsayan tebliğin sanayicileri olduğu kadar ekonomi, üretim ve ihracatı da olumsuz etkileyeceğini belirten PAOSB Başkanı Fidan Aslan Eroğlu: “EPDK’nın son tarife taslağı kesinlikle geri çekilmeli” dedi.
 

Sanayicinin enerji sorunu bitmiyor. EPDK’nın son kaynak tedarik tarife tebliğ taslağı ile elektrik ihtiyacı için tedarikçi firmalarla anlaşamayan sanayiciler pahalı enerjiye mahkum ediliyor. Bugüne kadar özel sektörden elektrik alamayan OSB’ler bedeli EPDK tarafından sabitlenmiş 20.52 kuruş/ kWh olan tarifeyi dağıtıcı firmadan alıyordu. Son taslağa göre yeni dönemde de özel sektörle anlaşamayan sanayiciler elektriğini dağıtıcı kuruluştan alacak ancak belirlenmiş bir bedel yok. Sanayiciler tavan fiyatın kalkmasının zammı da beraberinde getireceği görüşünde birleşiyor.


PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan Eroğlu
konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Organize Sanayi Bölgeleri olarak sanayicilerimizi en uygun şartlarda üretim yapmaya teşvik ediyoruz. Firmalarımıza ucuz elektrik sağlamak da önceliklerimizden biri. Ancak EPDK’nın son tebliğ taslağı elektrikte tavan fiyatın kalkmasını öneriyor. Bu da sanayiciyi zamlı elektrik fiyatıyla karşı karşıya bırakıyor. Artan elektrik fiyatları demek maliyetin artması ve doğal olarak ürüne de yansıması demek. Çünkü sanayicilerimiz üretip sattığı mamulün bedelini, mevcut enerji birim fiyatlarını dikkate alarak belirlemişti. Tedarik şirketlerine doğrudan avantaj sağlayan hükümleri içermekten öteye gitmeyen bu tebliğin hayata geçmesi sanayinin çarklarını durma noktasına getirebilir. Sanayiyi ve OSB’leri zora sokacak bu tebliğin kesinlikle yayınlanmaması gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Bu haber 1328 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Aygaz Otogaz’dan 200 bin TL Değerinde Yüksek Oktanlı Yakıt Otogaz Hediye... 15.12.2018
Türkiye Petrolleri yeni sigorta hizmeti ile müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor!... 15.12.2018
Sarı Melekler”in yeni yol arkadaşı OPET ... 15.12.2018
Teksan, UL sertifikalı ürünleriyle ABD pazarındaki payını artıracak... 14.12.2018
Mercedes-Benz Unimog Şehirde Yollara Çıkıyor... 14.12.2018
Kış Lastiği kullanım oranı artıyor... 14.12.2018
Otomotivde Ege´nin dünya markası... 14.12.2018
Assan Hanil İnsan Kaynakları Direktörü Müge Dağ oldu... 14.12.2018
Karsan, Romanya’ya 17 Adet Menarinibus Citymood Teslim Etti!... 14.12.2018

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.