Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora Petrol, saha denetlemenin önemini vurguluyor

Güncelleme :19.11.2017

Saha denetlemelerindeki önemli kriterlerden biri, tüm personellerin ve araçların belirli periyotlar içerisinde saha denetlemesine tabi tutulmasıdır.

Saha denetlemeleri, sahada çalışan personellerin aşağıdaki kriterlere uygun bir şekilde çalışıp çalışmadığını tespit etmek için yapılan bir faaliyettir;

1- İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyum

2- Kaliteli iş 

3- Çevreye duyarlı çalışma

Saha denetlemelerindeki önemli kriterlerden biri, tüm personellerin ve araçların belirli periyotlar içerisinde saha denetlemesine tabi tutulmasıdır. Her personel açılan iş emirlerine göre farklı işlerde denetlenmelidir. Saha denetlemelerini Kalite & SEÇ Departmanı personellerine ek olarak tüm proje müdürleri de gerçekleştirebilmektedir. Denetleyecek kişilerin aylık ve yıllık denetleme kotaları önceden belirlenebilmekte, bu sayede saha çalışmaları sürekli kontrol altında tutularak iyileştirmeler yapılabilmektedir.

Saha denetimleri sonucunda, saha ekipleri denetleme formlarını doldurmaktadır. Doldurulan bu formdaki uygunsuzluklar ekibe anlatılmakta, personellerden imza alınmakta ve puanlama yapılmaktadır. Rapor haline dönüşen formlar proje müdürlerine ve şirket yönetimine sunulur. Uygunsuzlukların giderilmesi takip edilerek süreç tamamıyla kontrol altına alınmaktadır. Saha denetlemeleri esnasında tespit edilen uygunsuzluklar iyileştirilinceye dek çalışma durdurulmakta fakat iyileştirmeler saha çalışması esnasında yapılır ise çalışma devam edebilmektedir. Akaryakıt bulunan alanlarda yapılan tüm çalışmalarda akaryakıt dökülmelerinin ve damlamalarının çevreye zarar vermemesi, toprağa karışmaması için spill kit yakıt döküntü seti (emici bez, absorban malzeme) kullanımının kontrolleri de eş zamanlı yapılmaktadır.

Denetlemelerin İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarına uygunluğunun ve yapılan işin kalitesinin kontrolünü sağlamak SEÇ kültürünce önem taşımaktadır. 6331 Sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanununun İkinci Bölümünde de bu maddeleri bulabiliriz; 

İşverenin genel yükümlülüğü MADDE 4 – (1,b) “İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede; İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.” 

Çalışanların bilgilendirilmesi MADDE 16 – (1, a) “İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilmesi amacıyla işveren, çalışanları ve çalışan temsilcilerini işyerinin özelliklerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirir: İşyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri, koruyucu ve önleyici tedbirler.”

 Kazaların önlenmesi, kalitenin arttırılması, yanlış uygulamaların önüne geçilebilmesi ve bunların daimî kalabilmesi adına tüm akaryakıt bulunan alan ve tesislerde düzenli olarak saha denetlemesi yapılması gerekmektedir.

                                                                                                                        OĞUZ TÜRKMEN

                                                                                                                     Kalite & SEÇ Sorumlusu

                                                                                                                 C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 

 

Bu haber 934 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Kamudan enerji ve madencilik sektörlerine 8.5 milyar TL kaynak... 20.01.2018
2018’de günlük küresel petrol talebi 100 milyon varil olması bekleniyor... 20.01.2018
Mepsan, Kadoil’in çözüm ortağı olmaya devam ediyor!... 18.01.2018
Mercedes-Benz Türk, yenilediği Tourismo otobüsleri ile pazara iddialı bir giriş yapıyor... 18.01.2018
TürkAkım doğalgaz alım terminalinin inşaatına başlandı... 17.01.2018
Aygaz, Online Satış Dönemini Başlattı... 17.01.2018
Ulusal Stok Yükümlülüğü ile ilgili PÜİS açıklama yaptı... 17.01.2018
YASED Ankara´da 4 Bakanlık ile `Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı... 17.01.2018
EPDK limitleri düşürdü, hane halkına iki faturaya yakın tasarruf geldi!... 17.01.2018
Zorlu Holding'den çocuklara özel yaratıcı yazarlık eğitimi... 17.01.2018
Fillo Lojistik’e Yeni Genel Müdür... 17.01.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.