Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Rusya Enerji Tedariğinde Liderliğini Sürdürecek

Güncelleme :03.12.2017

 Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi KPMG'nin Türkiye Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen, ABD'nin son dönemdeki yaptırım hamlelerine Avrupa Komisyonu'nun ciddi tepki gösterdiğini belirterek, Rusya'nın Avrupa, Asya ve Çin'in bir numaralı enerji tedarikçisi olmaya devam edeceğini...

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi KPMG'nin Türkiye Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen, ABD'nin son dönemdeki yaptırım hamlelerine AvrupaKomisyonu'nun ciddi tepki gösterdiğini belirterek, Rusya'nın Avrupa, Asya ve Çin'in bir numaralı enerji tedarikçisi olmaya devam edeceğini ifade etti.

Bilirgen, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının temelinde enerji projelerinin yer aldığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore ile gerginliği artırması, Rusya'nın Almanya ile gerçekleştireceği enerji projelerine yaptırım uygulama girişimi ve İrançıkışının radikal adımlar olduğunu vurgulayan Bilirgen, "Rusya'ya yönelik yaptırımlar Almanya'ya 55 milyar metreküp gaz taşımayı öngören Kuzey Akım 2 projesinden kaynaklanıyor. Avrupa Komisyonu enerji politikalarına ABD müdahalesinin kabul edilemeyeceğini belirterek ciddi tepki gösterdi. Ayrıca Avrupamahkemeleri Gazprom'un mevcut North Stream 1 su altı boru hattının kara uzantısı niteliğindeki OPAL boru hattındaki atıl kapasiteyi kullanma talebini uygun buldu ve Gazprom'un hattın maksimum kapasitesi olan 55 milyar metreküpe yakın gazı Almanya'ya doğrudan ihraç etmesine izin verdi." ifadelerini kullandı.

Bilirgen, geçen yıl Rusya'nın Çin'e enerji ihracatında Suudi Arabistan'ı geride bıraktığına işaret ederek, "Rusya'nın bu yıl Çin'e en çok ham petrol ihraç eden ülke olmayı sürdürmesini bekliyoruz. 2017 için yapılan tahminlere göre, Çin'e ihraç edilen toplam 382,6 milyon ton ham petrol ve petrol mamulünün yaklaşık yüzde 14,8'i,Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden geliyor. Rusya, Avrupa'nın, Asya'nın ve özellikle Çin'in bir numaralı enerji tedarikçisi olmaya devam etti. Bu durumun yakın dönemde değişmeyeceğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 717 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Alpet’in yeni rotası Rize oldu... 15.08.2018
Zorlu Enerji’nın hızlı şarj noktalarıyla kesintisiz seyahat ... 15.08.2018
Elektrikli Karsan Jest’e BMW’den Tam Not!... 15.08.2018
Alpet ekibi yeni hedefler için bir araya geldi... 15.08.2018
Total, Akaryakıt Dispenserı alım ihalesinde tercihini Tekser- Wayne'den yana kullandı..... 15.08.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.