Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Elektrik Başlıkları

Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten Akıllı Seralar Dönemi Başlıyor

Güncelleme :18.12.2017

Ülkemizdeki ve dünyadaki temiz enerji yatırımları hızla artıyor. Türkiye'deki güneş enerjisi santrali kurulu gücü bu sene sonunda 2.5GW sınırına yaklaşacak. Dünyada güneş enerjisinin farklı alanlardaki kullanımına güzel bir örnek de kendi elektriğini üreten seralar. Son zamanlarda ülkemizde birçok çatı üstü GES (güneş enerjisi santrali) kurulmaya başladı, bu uygulamaların 2018 ve sonrasında artarak devam etmesini ümit ediyoruz.
 

Geliştirilen yeni güneş panelleri sadece yenilenebilir elektrik enerjisi üretmekle kalmıyor, aynı zamanda altında bulunan bitkilerde fotosentezi optimize etmeye yardımcı olarak bitkilerin su kullanımını da azaltıyor. Üstelik geleneksel güneş panellerine göre daha verimli olduğu ve maliyetinin de daha düşük olduğu söyleniyor.


SantaCruz’da bulunan bir şirketin sera çatılarında kullanılması amacıyla geliştirmiş olduğu LUMO güneş panelleri, kullanılan ışık-geçirgen kırmızı boya sayesinde, güneş ışınlarının yeşil ve mavi dalga boylarının bir kısmını absorbe ederek ve yeşil ışığın bir kısmını da kırmızı ışığa dönüştürerek çalışıyor. Bu arada kırmızı ışığın bitkilerin fotosentezi için en verimli olduğu ışık olduğunu da eklemek gerek.


Wavelength-SelectivePhotovoltaicSystems (WSPV)’lerin kullanımının yaygınlaştırılması ile gelecekte kendi enerjisini üreterek şebekeden bağımsız çalışan seraların geliştirilmesi mümkün. Dünya genelinde artan gıda ihtiyacı düşünüldüğünde geliştirilen bu yeni sistem enerji etkinliği bakımından oldukça önemli hale geliyor.

 

Bu haber 1410 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Ekol Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Bir İş Yeri Modeli Geliştirdi: EKOLITY... 23.10.2018
Mobil Delvac, Hafif Ticari Araç Kullanıcılarıyla Buluştu!... 23.10.2018
Renault Grubu 2018 Üçüncü Çeyrekte 11,5 Milyar Avro - Ciro Gerçekleştirdi ... 23.10.2018
Aygaz, Standardizasyon Zirvesi’nde Standardizasyona Katkı Ve Katılım Ödülünün Sahibi Oldu... 23.10.2018
Enerji Sektörünün Mihenk Taşı; “ICCI” 2019, 28 – 30 Mayıs tarihlerinde 25.Kez Sektörün Nabzını Tutacak!... 23.10.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.