Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Shell ve Eni rüşvet suçlaması nedeniyle yargılanacak

Güncelleme :21.12.2017

 Hollandalı enerji devi Shell ile İtalya’nın en büyük petrol şirketi Eni hakkında 1,1 milyar dolarlık rüşvet skandalına karıştıkları gerekçesiyle yasal süreç başlatıldı

Hollanda menşeli dünyanın en büyük petrokimya şirketi Shell ve İtalyan petrol devi Eni SpA’nın üst düzey yöneticileri, Nijerya’da yaşanan 1,1 milyar dolarlık rüşvet skandalı nedeniyle yargılanacak. 5 Mart’ta İtalya’nın Milan kentinde başlayacak davada yargılanacak 11 kişi arasında Eni CEO’su Claudio Descalzi de var.

Konuyla ilgili soruşturma, 2011’de Gine Körfezi’nde derin deniz petrol arama lisansının satın alınma sürecini kapsıyor. Buna göre, Nijerya hükümetine ödenen 1,1 milyar dolar rüşvet olarak dağıtıldı. Yıllar sürmesi beklenen davanın iki şirkete de mâli yükümlülükler getireceği belirtiliyor.

Eni’nin yönetim kurulundan yapılan yazılı açıklamada “Her iki şirketin ve yöneticilerinin doğruluğuna ve bütünlüğüne dair güvenimiz tam” ifadesi yer aldı ve Eni’nin söz konusu suçlamalarla bağlantısı olmadığı vurgulandı. Shell’den yapılan açıklamada dava kararının hayal kırıklığı oluşturduğu ve davanın Shell çalışanlarından hiçbirinin ceza almadan tamamlanacağına inandıkları belirtildi. Para transferlerini ilk kez ortaya çıkaran uluslararası insan hakları ve çevre örgütü Global Witness kampanya yöneticilerinden Barnaby Pace ise davanın emsal oluşturacağını söyleyerek “Petrol devlerini yolun sonunda görmek çok alışılmış bir durum değil” dedi.

Bu haber 709 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türkiye Petrolleri Pazarlama Direktörlüğü Görevine Aysun Şabanlı Getirildi... 19.04.2018
Mercedes-Benz yıldızlı 414 adet yeni kamyon ve çekici daha Aksaray’dan yollara çıktı ... 19.04.2018
Hüner ve HNR Lojistik’in Tek Tercihi Scania ... 19.04.2018
Opet Trafik Dedektifleri 5. Yol Kullanıcıları Eğitici Eğitimi... 19.04.2018
YASED Başkanı Ahmet Erdem erken seçim kararını değerlendirdi... 19.04.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.