Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > LPG Başlıkları

TürkAkım doğalgaz alım terminalinin inşaatına başlandı

Güncelleme :17.01.2018

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı - Deniz Bölümü Projesi kapsamında Doğalgaz Alım Terminali inşaatına başlandı
 

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı - Deniz Bölümü Projesi kapsamında Doğalgaz Alım Terminali inşaatına başlandığı projeyi yürüten South Stream Transport BV şirketi tarafından bugün duyuruldu. Türkiye’de projenin kara bölümü inşaatının başlamasıyla birlikte proje, Rusya kara bölümü, Türkiye kara bölümü ve Karadeniz deniz bölümü kesimlerinde aynı anda üç inşaat alanında sürdürülüyor.

Hazırlık çalışmaları devam ediyor

Doğalgaz Alım Terminali inşaatına yönelik hazırlık çalışmaları bir süreden beri devam ediyor. 2015’ten bu yana tesisin yapımı için en iyi konumun belirlenmesine yönelik olarak sürdürülen etütlerin sonuçlarına Eylül 2017’de Türk makamlarınca onaylanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu kapsamında yer verildi. Söz konusu alanın inşaata hazırlanması için gerekli izinler de tamamlandı.

Doğalgaz Alım Terminali yapımına ilişkin sözleşme, Eylül 2017’de Petrofac ile imzalandı. İnşaat için hazırlıklarını sürdüren Petrofac, Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketlerinden Tekfen ile ana alt yüklenici sözleşmesi imzaladı.

Çalışmalar, Doğalgaz Alım Terminali’nin yer alacağı Türkiye'nin Trakya bölgesinde, Kıyıköy yakınlarındaki alanın hazırlanmasını kapsıyor. TürkAkım Projesi’ni yürütmekte olan South Stream Transport B.V. şirketi, Türk mevzuatı uyarınca, orman izinlerini aldı. Yeniden ağaçlandırma bedelleri dâhil olmak üzere Orman Müdürlüğü ile gerekli prosedürler tamamlandı.

Yeniden ağaçlandırma bedellerinin yanı sıra, South Stream Transport, Orman Müdürlüğü ile eşgüdümlü şekilde yeni ağaçların dikilmesi yönündeki taahhüdünü de duyurdu. Yeniden dikilecek ağaçların türü, sayısı ve yerinin belirlenmesi için bağımsız kuruluşlarla kapsamlı bir değerlendirme yapılacak.

Rusya ve Karadeniz'deki İnşaat Çalışmaları

Karadeniz’in Rusya tarafında, Anapa yakınlarında yer alacak kara tesislerinin inşaatında ise son aşamaya gelindi. Bu tesisin inşaatının 2018 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Allseas şirketine ait dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit, Karadeniz tabanına döşenmekte olan iki boru hattının yapımı için çalışmalarına devam ediyor. İlk hat hâlihazırda Türkiye kara çıkışına kadar döşeniyor.

Projeye İlişkin Ön Bilgi

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı-Deniz Bölümü Projesi, her biri 81 santimetre çapında ve yıllık 15,75 milyar metre küp kapasiteye sahip, Karadeniz üzerinden 930 km boyunca uzanan iki paralel doğalgaz boru hattından oluşacak. TürkAkım, 2.200 metreyi bulan derinlikteki sularda döşenecek olan bu büyüklükteki ilk boru hattı olacak. Boru hatlarından biri, Türkiye piyasasının ihtiyacını karşılarken, diğeri Türkiye-Avrupa sınırına uzanarak güney ve güneydoğu Avrupa'ya Rus doğalgazının güvenilir şekilde tedarikini sağlayacak. TürkAkım yoluyla ilk doğalgaz akışının, programa uygun olarak 2019 sonuna kadar başlaması bekleniyor. TürkAkım Boru Hattı-Deniz Bölümü Projesi, Gazprom’un %100 iştiraki olan South Stream Transport B.V. tarafından inşa ediliyor.

2018 yılı hedefleri

•    17 Ocak:  Kıyıköy, Türkiye'deki Doğalgaz Alım Terminalinin kara kesimi inşaatına başlandı.

2017 yılı başarıları

•    7 Mayıs: Allseas şirketine ait Audacia gemisi tarafından Karadeniz'in sığ sularında boru hattı döşeme çalışmalarına başlandı.
•    31 Mayıs: Allseas şirketine ait dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz'e girdi.
•    23 Haziran: Pioneering Spirit Karadeniz'in derin su kesimlerinde boru hattı döşeme çalışmalarına başladı
•    5 Eylül: Türkiye’deki Doğalgaz Alım Terminali inşaatı için Petrofac şirketiyle sözleşme imzalandı.
•    29 Eylül: TürkAkım’ın deniz kesimine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, Türk Hükümeti tarafından onaylandı.
•    4 Kasım: TürkAkım Boru Hattı, Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölgesine girdi. Her iki hattın Rusya Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yapımı tamamlandı.

Bu haber 2682 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
OPET Tevfikiye Arkeo- Köy Modeli UNESCO’da ... 20.03.2019
Total’in 2023 hedefi 200 uzman servis merkezi... 20.03.2019
Scania’dan Vergi İndiriminde Son Fırsat ... 20.03.2019
TürkAkım’ın açık deniz kesimiyle kara çıkışları arasındaki bağlantılar başarıyla tamamlandı ... 20.03.2019
LPG’li araçlar kapalı otoparklara girebilecek... 20.03.2019

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.