Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Manfred Leitner: Kuzey Akım-2 projesi Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlayacak

Güncelleme :30.01.2018

Avusturyalı enerji şirketi OMV'nin Yönetim Kurulu Üyesi Manfred Leitner, Avrupa Komisyonu'nun Kuzey Akım-2 projesine yaklaşımını eleştirerek, "Bu projenin Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlamak için olduğunu vurgulamak istiyorum ve Avrupa Komisyonu'ndan biraz da pozitif taraflarını görmelerini...

 

Avusturyalı enerji şirketi OMV'nin Yönetim Kurulu Üyesi Manfred Leitner, Avrupa Komisyonu'nun Kuzey Akım-2 projesine yaklaşımını eleştirerek, "Bu projenin Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlamak için olduğunu vurgulamak istiyorum ve Avrupa Komisyonu'ndan biraz da pozitif taraflarını görmelerini rica ediyorum." dedi.


Leitner, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen Avrupa Gaz Konferansı'nda yaptığı konuşmada,  Gazprom'un Avrupa için güvenilir bir kaynak olduğunu söyledi. Leitner, "50 yıldır bu şirketle (Gazprom) çalışıyoruz. Bu evimize, hastanemize, okulumuza kısaca tüm Avrupa'ya doğalgaz göndermek anlamına geliyor. Üstelik rahat ve makul bir fiyata." ifadelerini kullandı.
Leitner, Avrupa'nın doğalgaz üretiminin azaldığını belirterek, bölgedeki gaz talebinin de arttığına dikkati çekti.


Dünyadaki en büyük doğalgaz rezervlerinin Rusya'da bulunduğuna değinen Leitner, "Bizi bu rezervlere doğrudan bağlayan projelerden biri de Kuzey Akım-2. Avrupalı 5 büyük şirketin de finansman tarafında yer aldığı bir projeden bahsediyoruz. Bu projenin Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlamak için olduğunu vurgulamak istiyorum ve Avrupa Komisyonu'ndan biraz da pozitif taraflarını görmelerini rica ediyorum." diye konuştu.


Leitner, ayrıca karbon emisyonlarının azaltılması için de doğalgazın önemli bir yakıt olduğuna işaret ederek, dünyada nüfusla birlikte enerji tüketiminin de artacağını ve yenilenebilir, nükleer enerji ve doğalgaz tüketiminin de ciddi oranda yükseleceğini aktardı.


Avrupa Komisyonu, Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya taşıyacak 55 milyar metreküp kapasiteli Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının enerjide Rus hakimiyetini artıracağı teziyle söz konusu projeye karşı çıkarak, sıvılaştırılmış doğalgaz gibi alternatif kaynaklara yönelmeyi öneriyor.

Gazprom'dan TürkAkım ve Kuzey Akım-2 vurgusu

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Zubkov: "Avrupa'ya doğrudan doğalgaz bağlantılarının sayısını artırmak istiyoruz. TürkAkım ve Kuzey Akım-2 gibi projeler, bu doğrultuda Avrupa'nın enerji güvenliğini artırmak için geliştirildi"


Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Medvedev: 
"TürkAkım ve Kuzey Akım-2 projeleri Avrupa regülasyonlarıyla tamamen uyumlu. TürkAkım'ın ikinci hattının nereden geçeceği ve Avrupa'ya hangi ülkeden giriş yapacağı konusunda farklı seçenekleri değerlendiriyoruz"


Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Viktor Zubkov
, Avrupa'nın, Gazprom için ana pazar olduğunu ve öyle kalacağını belirterek, "Avrupa'ya doğrudan doğalgaz bağlantılarının sayısını artırmak istiyoruz. TürkAkım ve Kuzey Akım-2 gibi projeler, bu doğrultuda Avrupa'nın enerji güvenliğini artırmak için geliştirildi." dedi.


Zubkov, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen Avrupa Gaz Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Rusya ve Avrupa arasındaki enerji projelerinin oldukça önemli olduğunu söyledi.


Avrupa pazarındaki büyüme hedeflerinin devam ettiğini ifade eden Zubkov, "Baumgarten'de geçen yıl sonunda meydana gelen kaza, Avrupa'nın ek doğalgaz bağlantılarına ihtiyacı olduğunu gösterdi. Biz de son yıllarda bu mesele üzerinde çalışıyoruz." diye konuştu.


Zubkov, Avrupa ile Rusya arasında doğrudan doğalgaz bağlantı projelerinin sayısını artırmak istediklerini dile getirerek, "TürkAkım ve Kuzey Akım-2 gibi projeler bu doğrultuda Avrupa'nın enerji güvenliğini artırmak için geliştirildi. Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) Rus gazından daha pahalı. Şu anda Rusya'nın boru gazıyla rekabet edebilecek bir gaz bulunmuyor. Herkes 'Avrupa'nın Gazprom'a bağımlılığı azaltılmalı' diyor ama iş birliğimiz sayesinde geçen yıl da Avrupa'ya gönderdiğimiz gaz yüzde 8 arttı. Rusya güvenilir bir tedarikçi olduğunu kanıtladı." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa ek gaza ihtiyaç duyacak


Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev
de küresel doğalgaz kullanımının her geçen gün arttığını belirtti.


Avrupa'nın 2025 itibarıyla 50 milyar metreküp ek gaza ihtiyaç duyacağını öngördüklerini kaydeden Medvedev, bu rakamın 2035'de 75 milyar metreküp olacağını ifade etti.


Medvedev, Avrupa'nın doğalgazın avantajlarından sonuna kadar faydalanması gerektiğini vurgulayarak, "Doğalgaz ihtiyacının arttığı bir dönemden bahsediyoruz. TürkAkım ve Kuzey Akım-2 projeleri Avrupa regülasyonlarıyla tamamen uyumlu. TürkAkım'ın ikinci hattının nereden geçeceği ve Avrupa'ya hangi ülkeden giriş yapacağı konusunda farklı seçenekleri değerlendiriyoruz. Bunlardan biri de Avusturya'daki Baumgarten." değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 841 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak, başarılı bölge bayilerine şükranlarını sundu... 16.08.2018
TOTAL yeni imaj kampanyasında “Bu Ülke Özel, Türkiye’nin Enerjisi Güzel” diyor ... 16.08.2018
EPDK’dan bir akaryakıt firmasına 83 bin 839 lira ceza... 16.08.2018
Petronas’tan Modern Otomobillere Özel Teknoloji! ... 16.08.2018
Alpet, 400’ü aşkın istasyonu ile bayram tatilinde ziyaretçilerini bekliyor... 16.08.2018
Mercedes-Benz Türk’ten Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne 10 adet Körüklü CNG Mercedes-Benz Conecto ... 16.08.2018
Akaryakıt fiyatlarında ÖTV düzenlemesi... 16.08.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.