Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği´nde yeni dönem...

Güncelleme :24.02.2018

 TKSD Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, Şubat 2018 tarihinde yapılan genel kurul ile başkanlığı Haluk Erceber´e devretti.

 2000 Yılından bu yana TKSD (Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarı ile sürdüren TİMUR ERK, 22 Şubat 2018 tarihinde yapılan genel kurul ile başkanlığı Haluk Erceber´e devretti.

 TOBB Kimya Sanayi Meclis Başkanlığı devam eden Timur ERK 2006´daki kuruluşundan bu yana anılan meclisin başkanlığını da başarı ile yürütmektedir. Kimya sanayinin duayeni olmakla anılan Timur ERK 2007 ile 2009 yılları arasında ülkemizi Avrupa Kimya Sanayi Konseyi CEFİC´te yönetim kurulu üyesi olarak temsil etmiştir.

 18 yıl sonra görevi genç ve çalışkan bir başkana devretmekten gurur ve huzur duyduğunu ifade eden Timur ERK´e Türk Kimya Sanayisine yaptığı büyük katkılar ve liderlikten dolayı ödül takdim edildi.

 "Sayın Timur Erk, 18 Yıllık başkanlık döneminin ardından Onursal Başkan olarak hizmete devam edecektir"

 Yeni dönemde başkanlık yapacak olan Haluk Erceber ise; "Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, bugün gerçekleştirdiği olağan genel gurul ile neden kalkınmada `En Öncelikli Sektör´  olduğunu bir kez daha  ispatladı. Kimya sektörünün duayeni, 18 yıllık değerli başkanımız Sn. Timur Erk veda konuşmasını yaparak TKSD´deki değişim sürecini başlattı. Sayın Erk bundan sonrada Onursal Başkan olarak Kimya Sektörüne ve TKSD´ye hizmete devam edecektir" dedi.

"Türkiye´nin ayrıcalıklı konumundan istifade edip cazibe yaratması şart"

Yeni TKSD Başkanı Haluk Erceber, yapısal değişikliklerin dışında Kimya Sanayicilerine daha fazla yakınlık, daha iyi mevzuat ve sektörün en önemli ihtiyacı gözüken uluslararası ölçekteki liman ve endüstri kompleksinin yapımı için Sanayi Bakanlığı  ile omuz omuza çalışacaklarını belirtti. Türk Kimya Sanayinin ölçek büyütmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Erceber, Çin ve Singapur örneklerini vererek; "25 yılda petrol ve doğalgazı olmayan ülkeler nitelikli kümelenmeler ve yüksek teknoloji içeren başarılı projelerle dünya lideri oldular. Türkiye´nin bulunduğu stratejik konum, yüksek  iç tüketim ve sürdürülebilir enerji güvenliğine sahip enerji transit hub´ı ortasında bulunması sebebiyle uluslararası  doğrudan yatırımcıların dikkatini çekerek cazibe yaratması şarttır" dedi.

 TKSD Başkanı Haluk Erceber; "Devlet, Chemport Projesine milli öneme sahip bir proje olarak yaklaşmalı ve `Yerlileştirme´ politikasını da güçlendirmelidir. 2018 yılı, Kimya sektöründe ülkemizde yapılacak yeni büyük ölçekli ve yüksek teknoloji yatırımları için dönüm noktası olacaktır. 10 yılda 18 milyar USD yatırım ve 10.000 nitelikli istihdam ile 2017 yılında dış ticaret açığından %31 olan kimyasallar payını azaltma hedefi için konuşmaktan uygulamaya geçme  ve dünyanın geri kalanına uzanma zamanıdır. Üyesi bulunduğumuz Avrupa Kimya Birliği CEFİC ile daha fazla yakın çalışarak projeler geliştireceğiz" diyerek, TKSD´nin yeni dönemde, gelişmişliğin sembolü olan Kimya Sektörünü  Türkiye´de yeni yatırımlarla geliştirip büyütmek için üst düzey performans sağlayarak her an sanayicisinin yanında yer alacağını da sözlerine ekledi.

 

Bu haber 3356 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Güney Gaz Koridoru ve küresel enerji yatırımları masaya yatırıldı... 15.10.2018
OPET’in YK. Üyesi Nurten Öztürk Aileler Buluşması etkinliklerinin bu ayki konuğu oldu... 15.10.2018
OEPSAŞ artık Zorlu Enerji adıyla faaliyet gösterecek... 15.10.2018
Mercedes-Benz Türk, ikinci resmi AR-GE Merkezi unvanını aldı... 15.10.2018
Brisa'dan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'na Destek... 15.10.2018
Prysmian Kablo, EIF - 11. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda yerini alıyor... 15.10.2018
Akaryakıt promosyonlarında sona doğru... 15.10.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.