Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Elektrik Başlıkları

GE'nin Gaz Türbinleri için Gelişmiş Gaz Yolu Yükseltmeleri yıllık toplamda 775 milyon dolarlık müşteri değeri oluşturuyor

Güncelleme :06.04.2018

Gelişmiş Gaz Yolu (AGP) Yükseltmeleri, küresel olarak 7GW'lik ek enerji kapasitesi oluşturulmasını sağlıyor. GE, İtalya´da AGP Gaz Türbin Yükseltmeleri için Yeni Siparişler verildiğini duyurdu.GE, Türkiye ve Irak'taki Gaz Türbinleri için AGP Yükseltmelerini tamamladı GE'nin AGP çözümü 39 ülkede 435 üniteye kuruldu

Enerji üreticilerinin dinamik enerji piyasasında rekabetçi kalmalarına yardımcı olmak için çözümler sunma konusundaki kararlılığını sürdüren GE'nin Enerji Servisleri iş alanı, tüm dünyada Gelişmiş Gaz Yolu Yükseltme (AGP) kapasitesini artırdı.Geçtiğimiz yıllarda dört gaz türbini filosundaki 435 üniteye kurulan GE´nin AGP teknolojisi, enerji üreticilerine ve beş kıtaya yayılan 39 ülkede hizmet verdikleri pazarlara yılda 775 milyon dolarlık kazanç sağlıyor.

 GE Enerji Servisleri Başkan ve CEO'su Scott Strazik, "Yüksek performanslı AGP çözümlerimiz, artan enerji taleplerinin karşılanmasını sağlamak üzere gaz santralı performansını ve rekabet gücünü artırarak on yıla yakın süredir tüm dünyada kendini kanıtlamış durumda" dedi ve devam etti: "AGP, verimliliğin ve esnekliğin çok önemli olduğu Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa gibi olgun pazarlarda müşterilerimize küresel ölçekte kazanç sağlıyor. Aynı zamanda, müşterilerimizin endüstriyel kullanım ve elektrik şebekesi için daha fazla megawatt´a ihtiyaç duyduklarıOrta Doğu, Afrika, Asya, Çin ve Doğu Avrupa gibi büyüyen pazarlarda yardımcı oluyor."

GE bugün, AGP teknolojisiyle yaşanan üç dönüm noktasını duyurdu: İtalya´daki gaz türbinlerinin iyileştirilmesi için imzalanan yeni sözleşme ile Irak ve Türkiye'de enerji santrallerindeki iki yeni kurulum.

GE; İtalya'da, Electricité de France (EDF Group) bünyesinde İtalya'nın en büyük ikinci entegre enerji şirketi olan Edison'un Puglia'da bulunan Candela kombine çevrim enerji santralındaki GE 9F.03 gaz türbininde AGP yükseltmeleriyle performansını artırmasını sağlayacak. Yükseltmeler, santralın üretim miktarını %5 ve küresel verimliliğini yaklaşık yüzde 1 artıracak. Ayrıca GE'nin öngörülebilir bakım yazılımı ve siber güvenlik çözümü; Candela'nın varlıklarının görünürlüğünü, güvenirliğini ve güvenliğini yükseltip santralın işletme ve bakım giderlerini azaltacak.

Irak'ta GE, Power Up Plan II´nin bir parçası olarak toplamda 36 AGP birimi kurduğu 8 merkezden biri olan Irak Elektrik Bakanlığı'na (EB) ait Najibiya enerji santralında gaz türbinlerinin 4'üne AGP kurdu. Santral ağır sıvı yakıtla çalıştırılırken AGP, her türbinin yılda üç aya varan ilave süre için çalışmasına yardımcı olacak. Böylece santral, hem evsel hem ticari kullanım için mevcut elektrik miktarını artırarak ülkenin artan enerji ihtiyacının karşılanmasına olanak tanıyacak. Ayrıca EB'nin yıllık işletme ve bakım giderlerini azaltmasına da yardımcı olacak.

GE, Türkiye'de ENKA POWER enerji santrallerindeki 10 GE gaz türbinine AGP teknolojisinin kurulumunu tamamladı.Sonucunda, GE 9F gaz türbinlerinde yüzde 6'lık bir çıktı artışı oldu. Proje, GE'nin 9F AGP teknolojisi için geliştirilmiş performans ve operasyonel esneklik sağlayan ilk siparişi oldu.

 GE'nin AGP çözümü, yaklaşık 7 gigawatt'lık ilave enerji kapasitesi sağlaması ile birlikte tüm dünyada pazarda önemli kazançlar sunuyor. AGP yılda yaklaşık iki milyon evin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek yaklaşık 19.4 megawatt-saatlik (MWh) ilave enerji üretiyor.

 GE, AGP yükseltmeleriyle 9F gaz türbinleri yüzde 8'e varan üretim artışına ve yüzde 2'ye varan verim artışı elde edebiliyor. Buna karşılık GE 6F gaz türbinleri, yüzde 4,2'ye varan üretim artışı ve yüzde 1,2'ye varan verim artışı gerçekleştirebiliyor. GE'nin AGP yükseltmelerine sahip 9E gaz türbinleri ise yüzde 6,2'ye varan üretim artışına ve yüzde 1,7'ye varan verim artışına ulaştı.

Bu haber 2209 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BP TAŞITMATİK avantajları şimdi de VakıfBank BusinessCard’lılara geliyor... 22.03.2019
Enerjisa Enerji’nin Başarılı Halka Arzına Bir Ödül de Londra’dan... 22.03.2019
Zorlu Enerji Hatıra Ormanları Kuruyor... 22.03.2019
Petlim artık SOCAR Terminal adıyla hizmet verecek... 21.03.2019
TANAP’tan Gelibolu’daki tekne balıkçılarına destek... 21.03.2019
EWE Enerji, Huzurevi Sakinleri ile Sevgi Evleri’ndeki Çocukları Panayırda Buluşturdu! ... 21.03.2019

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.