Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Elektrik Başlıkları

Dr. Fatih Birol, "Yatırımların doğru yönlendirilmesi için desteğe hazırız"

Güncelleme :24.04.2018

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Fahri Başkanı ve Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmasında, Enerji Erişimi, Karbon Emisyonları ve Şehirlerdeki Yerel Kirlilik konularında önemli mesajlar paylaştı

 Sabancı Üniversitesi IICEC Fahri Başkanı ve Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, 18 Nisan 2018´de Birleşmiş Milletler´e Üye Ülkelere Yüksek Düzeyli Brifing toplantısına katıldı. Birleşmiş Milletler´in bir araya getirdiği 50 organizasyon tarafından hazırlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 7 (SKH7) ve diğer SKH´ler arasındaki ilişkiler "Politika Özetleri Raporu" lansmanı da BM Genel Kurulu´nda gerçekleşen toplantıda yapıldı. Bu toplantı SKH7´nin 2030'a doğru enerji konusundaki ilerlemesini gözden geçiren ilk kritik kilometre taşı niteliğinde.

 Konuşmasına bütün ülkelerin enerji açısından birbirine bağlı olduğunu belirterek başlayan Dr. Birol şunları söyledi: "2000 senesinde yine BM binasında 1.6 milyar insanın enerjiye erişimi olmadığını belirtmiştik. Bugün bu sayı 1 milyara düştü. Bu gerçekten çok büyük bir başarıdır. Çin ve Hindistan bu problemi çözdü. Yine de hedeflerimizden çok uzağız. Şimdi ise Sahraaltı ülkelere odaklanmalıyız. Bu coğrafyada her 3 kişiden 2´sinin elektriğe erişimi yok. 2030 yılında dünyada hala 600 milyondan fazla insanın elektriği olmayacak"

 Konuşmasına emisyon konusuyla devam eden Dr. Fatih Birol "Karbon emisyonlarını düşürmeden iklim değişikliği problemini çözmemiz mümkün görünmüyor" dedi. Üçüncü bir konu başlığı olarak ise şehirlerdeki yerel kirliliğe değinen Dr. Birol, dünyadaki birçok şehirde, kullanılmakta olan enerji türünden dolayı, nefes almakta zorlanıldığının altını çizdi.

 Doğru Seçenekler Yanlış Seçeneklerden Daha Az Maliyetli Dr. Fatih Birol konuşmasını şöyle sonlandırdı:

"Bu üç konuda, UEA´nın Sürdürülebilir Kalkınma Senaryosu olarak isimlendirdiği bir yol haritası var. Bu yol haritası 3 önemli hedefe ulaşmak için enerji dünyasının neler yapması gerektiğini ele alıyor. Kesinlikle sürdürülebilir bir yönde ilerlemiyoruz fakat doğru seçenekler yanlış seçeneklerden daha az maliyetli. Dünyadaki gayri safi hasılanın sadece %0.3´ü ile gökyüzünü yeniden maviye çevirebiliriz. UEA yatırımların doğru yönlendirilmesi konusunda destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır."

 Toplantı sonrasında Dr. Fatih Birol, BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina Mohammed ile bir görüşme gerçekleştirdi ve dünyanın kritik çevre sorunlarının üstesinden gelmek için enerji erişiminin nasıl genişletileceğini ele aldı. Dr. Birol "Bu küresel gündemi desteklemek için Uluslararası Enerji Ajansı´nın yardım ve uzmanlığını sağlamayı dört gözle bekliyorum" dedi.

 BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) Nedir?

Enerji, hem 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi, hem de Paris İklim Değişikliği Anlaşması'nın başarısında merkezi bir rol oynamaktadır. Üç yıl önce, BM´ye üye tüm ülkeler, "Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi´nin" bir parçası olarak 17 politika hedefini kabul ettiler ve 2030 yılına kadar belirli hedeflere ulaşmaya söz verdiler. Bu 17 Hedef, Binyıl Kalkınma Hedefleri´nin başarılarının üzerine inşa edilmekte; bir yandan da diğer önceliklerin yanı sıra iklim değişikliği, ekonomik eşitsizlik, yenilikçilik, sürdürülebilir tüketim, barış ve adalet gibi yeni alanları içermektedir.

Bu haber 2224 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mercedes-Benz Türk “Yılın En İnovatif Otomotiv Markası” seçildi... 17.01.2019
Motorcu Dostu Aytemiz Motobike İstanbul 2019’da ... 17.01.2019
AKO Aküyle Kışa Meydan Okuyun... 16.01.2019
Toru Un yeni filo yatırımında MAN TGS çekicileri tercih etti ... 16.01.2019
Continental’in Çözüm Ortakları Arasına Seyir Mobil de Katıldı... 16.01.2019
VI. İstanbul Karbon Zirvesi 9 Nisan’da gerçekleştirilecek... 16.01.2019
TPAO’ya 21 saha için petrol arama ruhsatı verildi... 16.01.2019
2018’de doğalgaz tüketimimiz yüzde 6 azaldı... 16.01.2019
Hedefler İçin İş Dünyası Platformu Kuruldu... 16.01.2019
Doğu Akdeniz Gaz Forumu 7 ülkenin katılımıyla kuruluyor... 16.01.2019
OPEC ve Müttefikler Üretim Kısıntısını Mart'ta Gözden Geçirecek... 16.01.2019

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.