Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Elektrik Başlıkları

Smart Energy, uluslararası güneş enerjisi platformlarında Türkiye´yi temsil ediyor

Güncelleme :26.04.2018

Güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından Smart Energy, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da deneyimlerini paylaşmaya devam ediyor. Kiev´de gerçekleştirilen Ukrayna Yenilenebilir Enerji ve Enerji Altyapısı Yatırımcıları Konferansı´nın ana sponsorluğunu üstlenen Smart Energy, sektörün gelişimi konusunda yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

 

Türkiye ve Güneydoğu Avrupa´da gerçekleştirdiği GES yatırımları ve 2017´de Gebze´de faaliyete geçirdiği güneş paneli fabrikasıyla güneş enerjisi sektörünün önemli oyuncularından biri olan Smart Energy, uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi. Sektörün önemli etkinliklerinden biri olarak Ukrayna´nın başkenti Kiev´de düzenlenen Ukrayna Yenilenebilir Enerji ve Enerji Altyapısı Yatırımcıları Konferansı´na ana sponsor olarak katılan Smart Energy, dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcılar ile sektörünün geldiği noktayı ve geleceğini masaya yatırdı.

 Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, 28 Mart´ta gerçekleştirilen konferansın "Kapsamlı Düzenlemelerin Yapılması Yolunda Ukrayna Enerji Sektörü ve Şimdiki Durum" başlıklı açılış oturumunda bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, 2009 yılından bu yana güneş enerjisi pazarında 4 ayrı ülkede faaliyet yürüten bir yatırımcı olarak edindiği deneyimleri katılımcılarla paylaşan Demirdağ, ayrıca Ukrayna pazarında yapılması gereken düzenlemelerle ilgili tavsiyelerde bulundu. 35´in üzerinde ülkeden yaklaşık 150 delegenin katıldığı Ukrayna Yenilenebilir Enerji ve Enerji Altyapısı Yatırımcıları Konferansı´nda yenilenebilir enerji sektöründeki en son gelişmeler, proje finansmanı, yeni yatırımlar ve enerji alanındaki düzenlemeler gibi konular ele alındı.

Konferansın ardından izlenimlerini ve değerlendirmelerini paylaşan Demirdağ, şu noktalara dikkat çekti: "Bugün tüm dünyada yenilenebilir kaynaklar giderek daha rekabetçi bir seçenek olarak öne çıkıyor. Kendi petrolünü, kendi doğalgazını çıkaran ülkeler bile elektriklerini artık güneş enerjisinden elde etme yoluna gidiyor. Çünkü yeşil enerji artık pahalı bir alternatif değil. Bunun yanı sıra ülkemizde de çok önemli gelişmeler yaşanıyor.Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı´nın (IRENA) 2017 raporuna göre, fotovoltaik kurulu gücü bakımından 2016'da dünya ülkeleri arasında 844 MW ile 25'inci sırada olan Türkiye 2017 sonunda ulaştığı 3.422 MW'lık kapasite ile aynı sıralamada 13'üncü sıraya yükseldi. Türkiye Avrupa ülkeleri sıralamasında ise 2016'da 15'inci iken, 2017'de 7'inci sıraya çıktı. Ülkemizin bu potansiyelini gören bir şirket olarak güneşe yatırım yapmaya ve bu alanda tüm yatırımcıları desteklemeye devam ediyoruz. Hedefimiz, Türkiye´de ürettiğimiz panelleri dünyanın birçok ülkesine ulaştırarak ülkemize yeni bir ihracat kapısı açmak. 2009 yılından bu yana güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren yatırımcı bir şirket olarak, bu süreçte gördük ki Türkiye sahip olduğu güneş, su ve rüzgar potansiyeli ile yeşil enerji açısından çok şanslı bir ülke. Bu şansımızı kullanmak zorundayız."

 Gelecek 20 yılda, güneş ekonomisinin 5 trilyon dolara ulaşacağı yönündeki öngörüleri hatırlatan Demirdağ, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu ekonomiden payımızı almalıyız, alabileceğimizi de inanıyoruz. Bunun yanı sıra ülkemiz müteahhitlik konusunda müthiş bir bilgi ve deneyime sahip. Bu potansiyelimizi yeşil enerjinin müteahhitliğine de aktarabiliriz. Smart Energy olarak, Türkiye´de ciddi bir güneş enerjisi sektörü oluşacağına ve hem üretici, hem de kurulum ve yatırım yapan bir ülke olarak dünyada güneş enerjisi piyasasında söz sahibi olacağımızı ümit ediyoruz. Bu nedenle uluslararası tüm platformlarda ülkemizi temsil etmeye özen gösteriyoruz."

Bu haber 1669 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak, başarılı bölge bayilerine şükranlarını sundu... 16.08.2018
TOTAL yeni imaj kampanyasında “Bu Ülke Özel, Türkiye’nin Enerjisi Güzel” diyor ... 16.08.2018
EPDK’dan bir akaryakıt firmasına 83 bin 839 lira ceza... 16.08.2018
Petronas’tan Modern Otomobillere Özel Teknoloji! ... 16.08.2018
Alpet, 400’ü aşkın istasyonu ile bayram tatilinde ziyaretçilerini bekliyor... 16.08.2018
Mercedes-Benz Türk’ten Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne 10 adet Körüklü CNG Mercedes-Benz Conecto ... 16.08.2018
Akaryakıt fiyatlarında ÖTV düzenlemesi... 16.08.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.