Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Yenilenebilir Başlıkları

“Enerji Yerli Ama Ekipmanı İthal”

Güncelleme :07.05.2018

 “Yerli Ekipmana Da 5’inci Bölge Teşviği Verilmeli”
24. Iccı Fuarı’nda Ensia Tarafından Düzenlenen “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Yerli Ekipman Üretimi” Panelinde, Enerji Sektörüne Yerli Ekipman Üreten Kobi’lere De 5’inci Bölge Teşviği Verilmesi İstendi.
 

Enerji sektörünün Türkiye’deki en önemli buluşma noktalarının başında gelen 24’üncü Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı’nda (ICCI), enerji yatırımlarında yerli ekipman üretiminin taşıdığı öneme dikkat çekildi.


İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen ICCI kapsamında Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) tarafından düzenlenen “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Yerli Ekipman Üretimi” başlıklı panel, sektör temsilcilerinden yoğun ilgi gördü. Panelde yerli ve temiz enerji kaynaklarına yönelik farkındalığın son yıllarda arttığına işaret edilirken, enerji ekipmanlarındaki ithâlatın bu duruma gölge düşürdüğü belirtildi.


ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever’in yönettiği panelde İğrek Makine Yönetim Başkanı Orhan İğrek, Onur Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Onur Günduru, MİMSAN Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan ve Ege Kule Fabrika Müdürü Emre Demirel birer konuşma yaptı.

// ENERJİ YERLİ, EKİPMAN İTHAL!

Panelin açılış konuşmasını yapan Vatansever, 5’inci Bölge teşvik kapsamına giren yenilenebilir enerji ekipmanlarının sadece türbin, jeneratör ve kanat imalatını kapsadığını hatırlattı. Vatansever, ENSİA’nın tüm kamu otoriteleri ile paylaştığı önerisinin, “Yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanıldığının belgelendirilmesi ve takibini yapılması şartıyla Türkiye’de üretim yapan yan sanayi firmalarının da 5’inci Bölge teşviklerinden yararlanması” olduğunu vurguladı. 

 
Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanılan ürünleri üreten binlerce KOBİ bulunduğunu, bu firmaların ürettiği ürünlerin 5.Bölge teşviklerinden faydalanan enerji yatırımlarında rahatlıkla kullanılabilecek kalite ve standartta olduğunu anımsatan Hüseyin Vatasever, şu değerlendirmeyi yaptı:

// “KURULUŞ AMACIMIZ BU”


“ENSİA olarak önerimiz; ana bileşenindeki tüm aksam, bütünleştirici parça ile söz konusu ekipmanlar için kullanılacağı belgelendirildiği durumda alt ekipman ve hammadde imalatını da kapsaması ve ülkemizin her yerinde yapılabilecek bu tip yatırımların da nerede yapıldığına bakılmaksızın 5. Bölge teşviklerinden yararlandırılmasıdır. Bu konu milli ekonomimiz açısından oldukça kritik öneme sahiptir. Bütünleştirici parça, alt ekipman, hammadde imalatı yapan firmalarımız, 5.Bölge teşviklerinden faydalanan yenilenebilir enerji ekipman üretiminde ürünleri kullanılmasına rağmen, kendi üretimleri söz konusu teşviklerden yararlanmadığı için ne yazık ki yatırım planlarından vazgeçmektedir. Yani yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklara önem veriyoruz ama o enerjiyi üreten ekipmanları büyük oranda ithal etmek zorunda kalıyoruz. Enerji yatırımlarında kullanılan ekipmanlardaki ithalat bağımlılığını asgariye indirmek, ENSİA’nın kuruluş amaçları arasında yer alıyor. Yerli firmalarımızın yenilenebilir enerji santrallerine malzeme ve ekipman üretimi konusunda teşvik edilmesi gerektiğini söylüyoruz”


Hüseyin Vatansever, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’ın enerji ekipmanlarının yerli üretimine destek verilmesine yönelik açıklamalarını da memnuniyetle karşıladıklarını ve gerçekleşmesini heyecanla beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Bu haber 504 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Krone’nin de Katılımcı Olduğu Alman Milli Birlik Günü Ankara’da Kutlandı... 19.10.2018
SOCAR’ın dev yatırımı STAR Rafineri açıldı... 19.10.2018
Tırsan, Ankara Lojistik Zirvesi’nde Sektörle Buluştu ... 19.10.2018
Scania, Lojistik Zirvesinde CNG’li Modelini tanıttı ... 19.10.2018
Opet AdBlue’ya Ambalajda ‘Altın Ödül’... 19.10.2018
Kadoil’de Çalışan Sadakati ve Şirket Kültürü Etkinlikleri Beğeni Topluyor... 19.10.2018
Alpet’e sosyal sorumluluk ödülü... 19.10.2018
Mercedes-Benz Türk’te Hackathon Heyecanı HACK.ISTANBUL ile Başlıyor!... 19.10.2018
Michelin, Omsan Lojistik ve BP Türkiye çalışanlarına lastik eğitimi verdi ... 19.10.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.