Haber Ekonomi


Haberler > LPG Başlıkları

“Rekabeti artırmak için 3. LNG terminalini kuralım”

Güncelleme :19.07.2016

Özdemir; “Eğer Türkiye kaynak çeşitliliği için bu gazı almak istiyorsa, mesela İsrail LNG sıvılaştırma yatırımı yapsın biz de gazı mevcut LNG olarak alalım, hatta gerekirse üçüncü LNG ithalat terminalimizi kuralım” dedi.

 

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü (EPPEN) Başkanı Dr. Volkan Özdemir, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması planlanan İsrail gazına ilişkin, “Eğer Türkiye kaynak çeşitliliği için bu gazı almak istiyorsa mesela İsrail LNG sıvılaştırma yatırımı yapsın biz de gazı mevcut LNG olarak alalım, hatta gerekirse üçüncü LNG ithalat terminalimizi kuralım” dedi.
Türkiye ve İsrail arasındaki normalleşme sürecinin ardından iki ülke arasındaki potansiyel enerji iş birliğine ilişkin EPPEN tarafından düzenlenen 2. Avrasya Enerji Yaz Okulu’nda soruları yanıtlayan Özdemir, Leviathan, Tamar ve diğer sahaların toplamda yaklaşık 1 trilyon metreküplük bir kapasiteye sahip olduğunu belirtti.
Özdemir, bu gazın önemli kısmının İsrail iç tüketiminde kullanıldığını, ancak yılda 10-15 milyar metreküplük bir bölümünün ihraç edilebileceğini vurgulayarak, şu anki düşük gaz fiyatları nedeniyle yatırımcıların İsrail gazını taşıma konusunda belirli bir süre bekleyeceğini kaydetti.
İsrail çevresindeki gaz rezervlerinin çok önemli potansiyele sahip olmadığını belirten Özdemir, “Biz burada dünyanın en zengin rezervlerinden veya Türkiye ve Avrupa’nın enerji güvenliğine çok büyük bir kaynak çeşitliliği arayışına katkıda bulunabilecek bir potansiyelden bahsetmiyoruz. Yılda 10-15 milyar metreküp gazın getirilmesi halinde bile şu anki piyasa değeri 3 milyar doların altında. Ayrıca hemen nihai yatırım kararı alınsa bile İsrail gazı 2020’den önce gelemeyecektir. Ben bu gazın Avrupa’ya gideceğini zannetmiyorum, yeterli miktar yok ancak belki Türkiye’ye gelebilir. Buradaki temel mesele gazın Türkiye’ye gelecekse hangi yolla geleceğidir. Bir seçenek eğer Türkiye kaynak çeşitliliği için bu gazı almak istiyorsa LNG olarak gazı alalım. Gaz ithalat fiyatlarımızda rekabeti artırmak için 3. LNG terminalini yapalım.” diye konuştu.
 

“KKTC’DEN VAZGEÇMEYE DEĞMEZ”
Özdemir, gazın boru hattıyla Türkiye’ye getirilmesi durumunda Kıbrıs sorununun önemine işaret ederek, “Eğer boru hattı deniyorsa, bu hat Kıbrıs’ın münhasır ekonomik alanından geçmek zorunda. Bunun için Kıbrıs sorununu halletmek lazım. İsrail bu gazı Kıbrıs’ın karasularından veya münhasır ekonomik alanından geçirip Türkiye’ye satacaksa Kıbrıs’la anlaşmak zorunda. Türkiye de bunu kabul edecekse KKTC’den vazgeçmek zorunda kalabilir. ’10 milyar metreküp İsrail gazı için KKTC’den vazgeçmeye değer mi?’ bence değmez.” değerlendirmesinde bulundu.
Son seçeneğin, boru hattının Lübnan ve Suriye’nin karasuları veya münhasır ekonomik bölgesinden geçmesi olduğunu anlatan Özdemir, bunun için de Suriye sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.
Başta Novatek olmak üzere Rus şirketlerinin ileriki dönemde Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarına giriş yaparak, gazın Avrupa’ya gitmesinin önüne geçmeye çalışılacağını vurgulayan Özdemir, “Avrupa’ya gitmezse, Rus gazı Avrupa’da yeni bir rekabet kaynağından kurtulmuş olur. Dolayısıyla burada ben büyük güçlerin enerji oyununda yeni bir hamle gözlemliyorum ve ileride Rus şirketlerinin o sahalara girmesi de beni şaşırtmayacaktır.” ifadelerini kullandı.
 

 

Bu haber 5504 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Aras Kargo’dan huzurevi sakinlerine bayram sürprizi... 15.05.2021
Karsan’dan Mersin’e 30 Adetlik CNG’li Menarinibus Citymood Teslimatı!... 15.05.2021
Tüpraş, Sokak Hayvanlarının Yiyecek İhtiyacı için Desteğini Sürdürüyor... 15.05.2021
İklim değişikliği ile mücadelede her yıl 4,4 trilyon dolar temiz enerji yatırımı gerekiyor... 15.05.2021
Karadeniz Holding Lübnan’da elektrik üretimini durdurdu... 14.05.2021
Dönmez: "Türkiye'nin kurulu gücünün % 50'den fazlası yenilenebilir kaynaklardan"... 14.05.2021
IEA Başkanı Fatih Birol: “Jeotermal ve hidroelektrik daha fazla dikkat gerektiriyor”... 14.05.2021
İsrail, olası roket saldırılarını bekleyerek Tamar gaz sahasını kapattı... 14.05.2021
Siemens Energy Türkiye Üst Yöneticisi Dinçer: Gelecekte hidrojen ihraç eden bir ülke olabiliriz... 14.05.2021
ABD'de saldırıya uğrayan petrol hattının yeniden açılması için korsanlara 5 milyon dolar ödendiği iddiası... 14.05.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.