Haber Ekonomi


Haberler > Yenilenebilir Başlıkları

IEA Başkanı Fatih Birol: “Jeotermal ve hidroelektrik daha fazla dikkat gerektiriyor”

Güncelleme :14.05.2021

 IEA Başkanı Fatih Birol, dünyadaki yeni ek kapasitenin% 90'ının geçen yıl yenilenebilir enerji kaynaklarından geldiğini söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, yenilenebilir enerji söz konusu olduğunda, sadece güneş ve rüzgarı değil aynı zamanda jeotermal ve hidroelektrik enerjiyi de düşünmemiz gerektiğini söyledi.

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği'nin çevrimiçi konferansında konuşan Birol, koronavirüs salgını sırasında iyi performans gösteren tek enerji kaynağının yenilenebilir enerji olduğunu söyledi.

Birol, koronavirüs salgınının her türlü enerji kaynağı üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen yenilenebilir enerji tüketiminin arttığını söyledi.

Birol, tüm yenilenebilir enerji kaynakları çok önemli ancak hidroelektrik ve jeotermal kaynakların daha fazla ilgiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

"İki tür yenilenebilir kaynak haksız muamele görüyor. Bunlardan biri jeotermal enerji, diğeri hidroelektrik. Jeotermal enerji, elektrik üretiminde, ısıtmada ve sanayide kullanılabilen ve maliyeti son derece düşük bir tür. Ancak çok fazla bir şey yok. Hidroelektrik enerjiyi de unutuyoruz Dünyaya baktığımızda çok konuştuğumuz güneş ve rüzgarın toplam elektrik üretimindeki payı% 9, hidroelektrik ise tek başına% 17 ... Hidroelektrik ve jeotermal enerji dünya çapında yeterince gündemde değil. Bu Haziran ayında yalnızca hidroelektrik enerjisine adanmış bir yayın yayınlayacağız. "

Geçen yıl dünyadaki yeni ek kapasitenin% 90'ının yenilenebilir enerjiden geldiğini hatırlatan Birol, "Enerji sektörü yenilenebilir enerji kapasitesinden neredeyse hiçbir şey üretmedi. Bu yıl da aynı sonucu bekliyoruz." Dedi.

Güneş ve rüzgârdaki büyümenin neredeyse yarısının tek başına Çin'den geldiğini belirten Birol, Çin'deki gelişmelerin dünyayı buna göre etkilemesi açısından önemli bir ilerleme olduğunu söyledi.

Bu haber 422 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Başkan Nuhoğlu Lojistik Şehri Mersin’den Seslendi: “Birilerinin menfaatine çalışanlara bu yapı izin vermez”... 18.06.2021
Fernas, Asis teknolojileri ile akaryakıt yönetim altyapısını güçlü hale getirdi... 18.06.2021
Yatırım bütçesiz enerji verimliliği projeleri nasıl yapılabilir?... 18.06.2021
Tüpraş’ta, Emniyetli Çalışma İçin Robotlar da İş Başında ... 18.06.2021
MASFED Başkanı Aydın Erkoç Güven Tazeledi... 18.06.2021
Bakan Dönmez`den elektrik üretimi değerlendirmesi... 18.06.2021
Enerjisa’nın çocuklara tasarruf bilinci aşılayan projesine Sosyal Fayda ödülü... 18.06.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.