Haber Ekonomi


Haberler > Yenilenebilir Başlıkları

Dönmez: "Türkiye'nin kurulu gücünün % 50'den fazlası yenilenebilir kaynaklardan"

Güncelleme :14.05.2021

 Bakan Dönmez, yenilenebilir enerjinin salgın sırasında bile enerji karışımında payları artmaya devam eden tek kaynak olduğunu söylüyor.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kurulu güç kapasitesinin yarısından fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından olmak üzere yaklaşık 100 bin megawatt'a ulaştığını söyledi.

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği'nin çevrimiçi konferansında konuşan Bakan Dönmez, Türkiye'nin yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminin son 3 yıldır% 40 bandının üzerinde olduğunu söyledi.

Koronavirüs salgını sırasında bile enerji karışımında payları artmaya devam eden tek kaynak yenilenebilir enerji olduğunu söyledi.

Bakan, son 10 yılda küresel piyasalarda yenilenebilir enerjiye 2 trilyon dolardan fazla yatırım yapıldığını ve bu rakamın önümüzdeki 5 yıl içinde 1,3 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Yenilenebilir enerjinin cazibesi ancak maliyetlerin düşürülmesi, teşvikler ve iklim değişikliği ile mücadele gibi faktörlerle artacaktır.

"Yenilenebilir enerji yatırımları salgın sırasında bile hız kesmedi. Yenilenebilir enerji sektörünün salgının yıkıcı etkilerine daha dirençli olduğuna ve bu sıkıntılı zamanlarda diğerlerinden daha iyi başardığına da şahit olduk. Bu da bize yeşilin olduğunu kanıtlıyor. enerji dönüşümü katlanarak devam edecek. Yenilenebilir enerji kaynakları hem enerji bağımsızlığına katkıları hem de küresel sorumluluklar açısından farklı bir noktada olmaya devam edecek. "dedi.

Dönmez, yenilenebilir enerjinin hem ekonomik hareketliliği canlandıracağını hem de kaynak yatırımları, altyapı ve teknoloji yatırımları ve yeni şebeke yatırımları ile karbon emisyonlarının azaltılmasında en önemli faktörlerden biri olmaya devam edeceğini söyledi.

Bakan, özellikle son 10 yılda yapılan yasal düzenlemeler ve yatırım ortamını desteklemek için geliştirilen politikalarla yenilenebilir enerji alanında büyük ilerleme sağlandığını söyledi.

"Bu alandaki tüm çabalarımız, sadece elektrik arz güvenliğimizi sağlamakla değil, aynı zamanda iklim değişikliğini azaltmakla da doğrudan etkilidir. Türkiye, küresel sera gazı emisyonlarını büyük bir titizlikle azaltmak için ulusal eylem planını uygulamaktadır. AB ve OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında , Türkiye kişi başına düşen emisyonlarda çok geride, sorumlularla aynı yükü paylaşmalarını beklemek asla doğru olmaz ... Bugün Paris İklim Anlaşması tartışmalarını ülkelerin statüsünü yeniden belirleme fırsatı olarak görüyoruz. bu anlaşma kapsamında daha doğru bir sınıflandırma ve sorumluluk paylaşımı ile daha güçlü bir sinerji yaratmak ”dedi.

Bu haber 508 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Başkan Nuhoğlu Lojistik Şehri Mersin’den Seslendi: “Birilerinin menfaatine çalışanlara bu yapı izin vermez”... 18.06.2021
Fernas, Asis teknolojileri ile akaryakıt yönetim altyapısını güçlü hale getirdi... 18.06.2021
Yatırım bütçesiz enerji verimliliği projeleri nasıl yapılabilir?... 18.06.2021
Tüpraş’ta, Emniyetli Çalışma İçin Robotlar da İş Başında ... 18.06.2021
MASFED Başkanı Aydın Erkoç Güven Tazeledi... 18.06.2021
Bakan Dönmez`den elektrik üretimi değerlendirmesi... 18.06.2021
Enerjisa’nın çocuklara tasarruf bilinci aşılayan projesine Sosyal Fayda ödülü... 18.06.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.